Zullen aandelen stijgen tijdens stagflatie?
Zullen aandelen stijgen tijdens stagflatie?
Aandelen kunnen tijdens stagflatie zowel stijgen als dalen, maar presteren gemiddeld genomen slechter. Het mediane reële jaarrendement van aandelen sinds 1926 bedroeg 0% in stagflatiejaren. Hoewel het rendement in de helft van de gevallen positief was, met een gemiddelde stijging van 16%, waren er ook jaren met aanzienlijke verliezen. Dit toont een complex en verdeeld beeld.
Aandelenmarkten reageren doorgaans complex op stagflatie, een periode gekenmerkt door hoge inflatie en stagnerende economische groei. Gemiddeld presteren aandelen in deze omstandigheden iets slechter dan in normale economische tijden. Sinds 1926 bedroeg het mediane reële jaarrendement van aandelen tijdens stagflatiejaren 0%. Dit betekent dat de koopkracht van het belegde vermogen over die periode gelijk bleef.
Historisch gezien was stagflatie voor aandelenbeurzen vaak een zeer uitdagende periode. De stagnerende economie drukt de winstgroei van bedrijven, wat direct invloed heeft op de waardering van aandelen. Daarnaast duwt de hoge inflatie de rente omhoog. Deze hogere rente maakt alternatieve beleggingen, zoals obligaties, aantrekkelijker en verhoogt de financieringskosten voor bedrijven. Het waarderingsniveau van aandelen daalt hierdoor fors. Bovendien holt de hoge inflatie de nominale waarde van aandelen uit, wat de reële rendementen verder onder druk zet.
De jaren zeventig, een klassieke stagflatieperiode, staan bekend als een verloren decennium voor beleggers. Dit illustreert de uitdagingen die deze economische toestand met zich meebrengt voor aandelenrendementen.
Toch is het beeld niet eenduidig negatief. In de helft van de stagflatiejaren was het rendement van aandelen positief, met een gemiddelde stijging van 16%. In de andere helft van de jaren was er sprake van een gemiddeld verlies van 14%. Dit toont aan dat er binnen een stagflatieperiode nog steeds kansen kunnen zijn voor aandelen om te stijgen, afhankelijk van specifieke marktomstandigheden en sectoren. Aandelen deden het zelfs beter dan cash in 10 van de 17 stagflatiejaren, wat aangeeft dat ze in bepaalde situaties nog steeds een relatief veilige haven kunnen zijn.
Het is mogelijk dat aandelen goed presteren tijdens stagflatie, zelfs zonder een voorafgaande correctie of een lagere rente. Dit kan bijvoorbeeld gebeuren als bepaalde sectoren of bedrijven in staat zijn om de hogere kosten door inflatie door te berekenen aan hun klanten, of als ze profiteren van specifieke trends die losstaan van de algemene economische stagnatie. Lees hier meer over beleggen in uitdagende marktomstandigheden.
| Aandelenprestatie tijdens stagflatie | Frequentie | Gemiddeld rendement |
|---|---|---|
| Positief rendement | In de helft van de jaren | +16% |
| Negatief rendement | In de andere helft van de jaren | -14% |
| Mediaan reëel jaarrendement | Sinds 1926 | 0% |