Zijn rechten hetzelfde als aandelen?
Zijn rechten hetzelfde als aandelen?
Rechten op aandelen zijn niet hetzelfde als gewone aandelen; het kernverschil ligt in de juridische eigendom en de daaraan verbonden vennootschapsrechtelijke rechten. Gewone aandelen vertegenwoordigen direct eigendom in een vennootschap, inclusief stemrecht en andere zeggenschapsrechten, terwijl rechten op aandelen, aangeduid als synthetische belangen, primair een economisch belang bieden zonder de volledige juridische gerechtigdheid en bijbehorende rechten.
Gewone aandelen zijn de meest directe vorm van participatie in het kapitaal van een vennootschap, zoals een BV of NV. De houder van een gewoon aandeel is een aandeelhouder met alle rechten en plichten die het vennootschapsrecht daaraan verbindt. Het vennootschapsrecht veronderstelt een directe koppeling tussen het economische belang bij aandelen (zoals recht op dividend en deelname in de winst) en de juridische gerechtigdheid tot die aandelen. Dit betekent dat de aandeelhouder zowel profiteert van de financiële resultaten als invloed kan uitoefenen op het beleid van de onderneming.
De rechten die verbonden zijn aan het bezit van gewone aandelen omvatten diverse vennootschapsrechtelijke rechten en verplichtingen. Deze zijn onder meer:
- Besluitvormingsrechten: Het recht om te stemmen in de algemene vergadering van aandeelhouders (AVA) over belangrijke besluiten, zoals de benoeming van bestuurders, wijzigingen in de statuten of de goedkeuring van de jaarrekening.
- Economische rechten: Het recht op een deel van de winst (dividend) en het recht op een deel van het liquidatiesaldo bij ontbinding van de vennootschap.
- Informatie- en controlerechten: Het recht om informatie te ontvangen over de gang van zaken binnen de vennootschap en, onder bepaalde voorwaarden, het enquête-recht, waarmee onderzoek naar wanbeleid kan worden ingesteld bij de Ondernemingskamer. Dit recht is een belangrijk instrument voor aandeelhouders om toezicht te houden op het bestuur.
- Rechten gebaseerd op redelijkheid en billijkheid: De verhoudingen tussen aandeelhouders en de vennootschap worden mede beheerst door de beginselen van redelijkheid en billijkheid, zoals vastgelegd in artikel 2:8 BW.
Bij rechten op aandelen, of synthetische belangen, wordt de traditionele koppeling tussen economisch belang en juridische gerechtigdheid tot aandelen doorbroken. Dit gebeurt wanneer een andere partij dan de juridische aandeelhouder een economisch belang bij de aandelen verwerft. Dit kan bijvoorbeeld via financiële instrumenten zoals certificaten van aandelen, opties, futures of andere derivaten. Hoewel deze instrumenten de houder blootstelling geven aan de waardeverandering van de onderliggende aandelen, betekent dit niet automatisch dat zij dezelfde vennootschapsrechtelijke rechten en plichten hebben als een gewone aandeelhouder.
De inbedding van synthetische belangen in het vennootschapsrecht kent twee aspecten betreffende de rechten en verplichtingen. Hoewel synthetische belangen niet standaard dezelfde rechten als gewone aandelen met zich meebrengen, kunnen zij in specifieke gevallen toch verbonden worden met bepaalde vennootschapsrechtelijke rechten. Zo wordt in de literatuur besproken dat criteria over toegang tot het enquête-recht mogelijk ook kunnen worden toegepast op houders van synthetische (economische) belangen, zoals door Oosterhoff is beargumenteerd. Dit betekent echter niet dat deze rechten automatisch of in alle gevallen gelden; het is afhankelijk van de specifieke constructie en de interpretatie van het vennootschapsrecht.
De belangrijkste verschillen tussen gewone aandelen en rechten op aandelen (synthetische belangen) zijn als volgt samen te vatten:
| Kenmerk | Gewone Aandelen | Rechten op Aandelen (Synthetische Belangen) |
|---|---|---|
| Juridische Eigendom | Ja, directe eigendom van de aandelen | Nee, geen directe juridische eigendom |
| Economisch Belang | Ja, recht op dividend en waardestijging | Ja, blootstelling aan waardestijging/daling |
| Stemrecht | Ja, in de algemene vergadering van aandeelhouders | Nee, niet standaard |
| Besluitvormingsrechten | Ja, directe invloed op vennootschapsbeleid | Nee, niet standaard |
| Enquête-recht | Ja, onder bepaalde voorwaarden | Mogelijk, afhankelijk van constructie en interpretatie (bijv. Oosterhoff) |
| Koppeling economisch/juridisch | Direct en inherent gekoppeld | Koppeling is doorbroken of afwezig |
Kortom, hoewel zowel gewone aandelen als rechten op aandelen een economisch belang in een onderneming vertegenwoordigen, bieden gewone aandelen de volledige juridische eigendom en de daarmee gepaard gaande vennootschapsrechtelijke invloed, terwijl rechten op aandelen primair een financieel belang vertegenwoordigen met beperkte of geen directe zeggenschapsrechten. Voor meer informatie over vennootschapsrechtelijke structuren, kunt u hier terecht.