Wat zijn de nieuwe regels voor box 3 vastgoed in 2027?
Wat zijn de nieuwe regels voor box 3 vastgoed in 2027?
De nieuwe regels voor box 3 vastgoed gaan per 1 januari 2027 in en bepalen het rendement op basis van de werkelijke inkomsten en vermogenswinst, in plaats van een forfaitair rendement. Dit betekent dat belasting wordt geheven over de daadwerkelijk ontvangen huurinkomsten en de gerealiseerde verkoopopbrengst, verminderd met gemaakte kosten en rente. Deze wijziging heeft een directe impact op de belastingheffing van vastgoedbeleggingen, waaronder tweede woningen en vakantiewoningen.
Het nieuwe box 3-stelsel, waarvan de plannen begin 2024 zijn aangepast door het Ministerie van Financiën, richt zich op het belasten van het werkelijke rendement. Voor vastgoed in box 3 houdt dit in dat het rendement wordt berekend door het huurinkomen en de eventuele verkoopopbrengst bij elkaar op te tellen. Hierop mogen vervolgens de gemaakte kosten en betaalde rente in mindering worden gebracht.
De belangrijkste veranderingen voor vastgoed in box 3 vanaf 2027 omvatten de volgende punten:
- Van forfaitair naar werkelijk rendement: Waar voorheen een vast percentage over de waarde van het vastgoed werd verondersteld als rendement, wordt vanaf 2027 gekeken naar de daadwerkelijke inkomsten en uitgaven.
- Huurinkomsten: De daadwerkelijk ontvangen huurinkomsten worden belast. Dit geldt voor zowel reguliere verhuur als de verhuur van tweede woningen en vakantiewoningen.
- Verkoopopbrengst: De winst die wordt behaald bij de verkoop van vastgoed in box 3 telt mee als vermogenswinst in het jaar van verkoop. Fact 12 geeft aan dat het belasten van daadwerkelijk rendement bij verkoop een kenmerk is van het stelsel vanaf 2028, wat suggereert dat de realisatie van vermogenswinst specifiek in het jaar van verkoop wordt belast binnen het bredere stelsel dat in 2027 ingaat.
- Aftrekposten: Kosten die direct verband houden met het vastgoed, zoals onderhoudskosten en betaalde rente op een financiering voor het vastgoed, mogen van de inkomsten worden afgetrokken.
Het is de verwachting dat vastgoed in box 3 zwaarder belast zal worden onder dit nieuwe systeem (Fact 7). De exacte detailregels voor de berekening van het werkelijke rendement, met name rondom de waardering van het vastgoed en de aftrekbaarheid van specifieke kosten, zijn nog niet volledig bekend. De wetgeving die werkt met het werkelijke rendement voor de box 3 heffing wordt per 2027 van kracht (Fact 2). Dit geldt ook voor tweede woningen (Fact 6) en vakantiewoningen (Fact 9).
De berekening van het belastbare rendement zal er in grote lijnen als volgt uitzien voor een verhuurde onroerende zaak:
- Huurinkomsten (ontvangen in het belastingjaar)
- + Verkoopopbrengst (gerealiseerde winst bij verkoop in het belastingjaar)
- - Gemaakte kosten (bijvoorbeeld onderhoud, beheer)
- - Betaalde rente (op leningen die direct verband houden met het vastgoed)
- = Belastbaar rendement in box 3
Dit belastbare rendement wordt vervolgens belast tegen het dan geldende box 3-tarief. Het nieuwe systeem beoogt een eerlijkere belastingheffing, omdat het aansluit bij de daadwerkelijk behaalde resultaten, maar brengt ook meer administratieve lasten met zich mee voor vastgoedeigenaren. Voor meer informatie over de bredere impact van de box 3 wijzigingen, kunt u terecht op onze pagina over Box 3 wijzigingen.