Is het beter om mijn aandelen in december te verkopen of te wachten tot na 1 januari?
Is het beter om mijn aandelen in december te verkopen of te wachten tot na 1 januari?
Het verkopen van aandelen in december met als hoofddoel een lagere belastingheffing in box 3 en deze vervolgens begin januari weer terugkopen, is fiscaal niet gunstiger. De Belastingdienst beschouwt dit als peildatumarbitrage, wat leidt tot correctie van de aangifte. Een verkoop in december kan strategisch wel zinvol zijn, maar dan om andere dan puur fiscale redenen.
De Nederlandse Belastingdienst hanteert 1 januari als peildatum voor het vaststellen van uw vermogen in box 3. Op deze datum wordt de waarde van uw bezittingen, zoals aandelen en spaargeld, bepaald voor de vermogensbelasting van het betreffende jaar. Een veelvoorkomende gedachte is dat het tijdelijk omzetten van vermogen rond deze peildatum tot een lagere belasting kan leiden. Echter, volgens belastingdienst.nl leidt het verplaatsen van vermogen binnen box 3 rondom de peildatum niet tot een lagere belastingheffing wanneer het doel belastingontwijking is.
Dit fenomeen staat bekend als 'peildatumarbitrage'. De Belastingdienst controleert specifiek op transacties waarbij beleggingen worden omgezet in spaargeld in de drie maanden vóór 1 januari, en vervolgens weer terug in beleggingen in de drie maanden ná 1 januari. Deze periode, van 1 oktober tot 31 maart, wordt de arbitrageperiode genoemd. De Belastingdienst stelt dat dergelijke transacties, indien puur fiscaal gedreven, niet leiden tot een lagere belastingheffing. Ook de Consumentenbond benadrukt dat het ver- en aankopen van beleggingen binnen deze 3 maanden rondom 1 januari door de Belastingdienst wordt gezien als belastingontwijking.
Correctie bij belastingontwijking
Als de Belastingdienst oordeelt dat er sprake is van peildatumarbitrage, dan moet de belastingaangifte worden gecorrigeerd. Dit betekent dat het bedrag van de verkochte aandelen binnen de arbitrageperiode in de aangifte moet worden opgeteld bij uw 'overige bezittingen', en het saldo van uw spaargeld met dit bedrag moet worden verlaagd. Dit zorgt ervoor dat de vermogensbelasting wordt berekend alsof de aandelen niet verkocht waren.
Wanneer is het wel gunstiger?
Er zijn echter situaties waarin het verkopen van aandelen rond de jaarwisseling wel een legitiem effect kan hebben op uw box 3-vermogen:
- Zakelijke redenen: Als u aannemelijk kunt maken dat de verplaatsing van vermogen om zakelijke redenen plaatsvond, en niet primair voor belastingontwijking, dan kan dit wel leiden tot een lagere belastingheffing. Denk hierbij aan een noodzakelijke herstructurering van uw portefeuille of het realiseren van een verlies.
- Buiten de arbitrageperiode: Transacties die plaatsvinden vóór 1 oktober of ná 31 maart vallen buiten de arbitrageperiode. Als u uw vermogen in deze periodes verplaatst, kan dit wel leiden tot een lagere belastingheffing.
- Langere termijn tussen aan- en verkoop: Als de periode tussen de aankoop- en verkoopdatum meer dan 3 maanden bedraagt, wordt dit doorgaans niet gezien als peildatumarbitrage en kan dit dus ook leiden tot een lagere belastingheffing.
Scenario's voor aandelenverkoop rond de jaarwisseling
| Scenario | Doel | Tijdsbestek | Fiscaal gevolg (Box 3) |
|---|---|---|---|
| Aandelen verkopen in december, terugkopen in januari | Belastingdruk verlagen (peildatumarbitrage) | Binnen 3 maanden (1 okt - 31 mrt) | Geen lagere belasting. De Belastingdienst corrigeert de aangifte; het vermogen wordt belast als 'overige bezittingen'. |
| Aandelen verkopen voor strategische herpositionering | Portefeuille aanpassen, risico's beheren | Binnen of buiten de arbitrageperiode | Potentieel lagere belasting indien aannemelijk gemaakt kan worden dat er zakelijke redenen zijn. |
| Aandelen verkopen in september, terugkopen in april | Belastingdruk verlagen | Buiten 3 maanden (vóór 1 okt of ná 31 mrt) | Kan leiden tot lagere belasting, aangezien dit buiten de arbitrageperiode valt. |
De Belastingdienst stelt in de belastingaangifte zelfs een specifieke vraag over verplaatste bezittingen in box 3 rondom 1 januari, om peildatumarbitrage op te sporen. Het is dus van belang om zorgvuldig te overwegen wat de reden is voor het aan- of verkopen van aandelen rond de jaarwisseling. Meer informatie over dit onderwerp vindt u op de website van de Belastingdienst.