Is 1 optie gelijk aan 1 aandeel?
Is 1 optie gelijk aan 1 aandeel?
Nee, 1 optie is niet gelijk aan 1 aandeel. Een optiecontract vertegenwoordigt standaard het recht om 100 onderliggende aandelen te kopen of te verkopen. Dit betekent dat wanneer u één optiecontract verhandelt, u in feite een positie inneemt die betrekking heeft op een veelvoud van het aantal aandelen, namelijk honderd.
Het fundamentele verschil zit in de aard van de instrumenten. Een aandeel vertegenwoordigt eigenaarschap in een bedrijf. Door het bezit van aandelen heeft u recht op een klein deel van het bedrijf en de toekomstige winsten. Opties daarentegen zijn afgeleide financiële producten die u het recht geven, maar niet de plicht, om aandelen te kopen of te verkopen tegen een vooraf vastgestelde prijs binnen een afgesproken termijn.
De standaardisatie van optiecontracten op 100 aandelen per contract is een algemeen geaccepteerde conventie in de financiële markten. Dit geldt zowel voor callopties als voor putopties:
- Een calloptie geeft de koper het recht om 100 aandelen van het onderliggende bedrijf te kopen tegen de uitoefenprijs.
- Een putoptie geeft de koper het recht om 100 aandelen van het onderliggende bedrijf te verkopen tegen de uitoefenprijs.
Deze verhouding van 1:100 is cruciaal voor beleggers die met opties werken. Het stelt hen in staat om met een relatief kleine investering (de optiepremie) een veel grotere positie in de onderliggende aandelenmarkt te controleren. Dit biedt mogelijkheden voor leverage, maar brengt ook een verhoogd risico met zich mee.
Rekenvoorbeeld:
Stel, u koopt één calloptie op het aandeel ‘Bedrijf X’ met een uitoefenprijs van €25. De premie voor deze optie is €2 per aandeel. Omdat één optiecontract betrekking heeft op 100 aandelen, betaalt u in totaal 100 x €2 = €200 voor dit contract.
Als de koers van Bedrijf X stijgt naar €30 en u besluit uw optie uit te oefenen, dan koopt u 100 aandelen voor €25 per stuk, wat neerkomt op een totale investering van 100 x €25 = €2.500. U heeft dan 100 aandelen in bezit die op dat moment €30 per stuk waard zijn, dus €3.000 in totaal. Uw winst vóór kosten is dan (€3.000 - €2.500) - €200 (betaalde premie) = €300.
Het is een veelvoorkomende misvatting dat een optiecontract een directe vervanging is voor het bezit van één aandeel. De realiteit is dat opties een hefboomwerking bieden op een groter aantal aandelen, wat ze tot een complexer instrument maakt dan het direct kopen van aandelen. Het begrijpen van deze 1:100 verhouding is essentieel voor iedereen die overweegt te beleggen in opties.