Wat gebeurt er als converteerbare obligaties worden omgezet in aandelen?
Wat gebeurt er als converteerbare obligaties worden omgezet in aandelen?
Wanneer converteerbare obligaties worden omgezet in aandelen, verandert de status van de obligatiehouder van schuldeiser naar aandeelhouder. Dit betekent dat de obligatie, die een lening aan het bedrijf vertegenwoordigde, wordt ingeruild voor een deel eigendom in de onderneming. Voor bestaande aandeelhouders leidt deze omzetting tot een verwatering van hun eigendomsbelang, aangezien het totale aantal uitstaande aandelen toeneemt.
Converteerbare obligaties zijn een hybride financieringsvorm: ze functioneren in eerste instantie als een lening aan een bedrijf. De houder ontvangt periodieke rentebetalingen, net als bij een reguliere obligatie. Het unieke kenmerk is echter het recht, maar niet de verplichting, om deze obligaties op vooraf bepaalde momenten tijdens de looptijd om te zetten in aandelen van de uitgevende onderneming. Dit recht is gebaseerd op een vastgestelde conversieratio.
Voor de obligatiehouder betekent de omzetting een transformatie van hun financiële positie. Zij zijn niet langer schuldeiser met een recht op rente en aflossing, maar worden mede-eigenaar van de onderneming. Dit eigenaarschap brengt diverse rechten met zich mee:
- Deel van bezittingen en winsten: Als aandeelhouder hebben zij recht op een deel van de bezittingen en toekomstige winsten van het bedrijf.
- Zeggenschap: Aandelen geven recht op zeggenschap, bijvoorbeeld door stemrecht op de algemene vergadering van aandeelhouders.
- Winstuitkering: Zij kunnen aanspraak maken op een deel van de winstuitkering, zoals dividend.
- Verhandelbaarheid: De verkregen aandelen kunnen op de beurs worden verkocht, waardoor de belegger de waarde van de aandelen kan terugontvangen.
Deze flexibiliteit via aandelenconversie is een belangrijk voordeel van converteerbare obligaties voor beleggers.
De omzetting van converteerbare obligaties in aandelen heeft ook directe gevolgen voor de bestaande aandeelhouders. Wanneer obligatiehouders hun recht uitoefenen, worden er nieuwe aandelen uitgegeven. Dit verhoogt het totale aantal uitstaande aandelen van het bedrijf. Hierdoor treedt een fenomeen op dat 'verwatering' wordt genoemd.
Verwatering van het eigendomsbelang: Het percentage van het bedrijf dat elke bestaande aandeelhouder bezit, neemt af. Hun relatieve aandeel in de toekomstige winsten en bezittingen van het bedrijf wordt kleiner, evenals hun stemrecht per aandeel. Hoewel de totale waarde van het bedrijf kan toenemen door de conversie (bijvoorbeeld als de conversie plaatsvindt omdat het bedrijf succesvol is), wordt deze waarde verdeeld over een groter aantal aandelen.
De beslissing tot conversie en de impact ervan hangen sterk af van de marktwaarde van de aandelen ten opzichte van de conversieprijs. Een converteerbare obligatie geeft de belegger het recht, maar niet de verplichting, om te converteren. Dit biedt strategische keuzes:
| Scenario | Marktwaarde Aandeel t.o.v. Conversieprijs | Actie Obligatiehouder | Gevolg voor Bestaande Aandeelhouders |
|---|---|---|---|
| 1. Succesvolle Onderneming | Hoger dan conversieprijs | Zal converteren om te profiteren van de hogere aandelenkoers. | Eigendomsbelang verwaterd, maar in een waardevoller bedrijf. |
| 2. Minder Succesvolle Onderneming | Lager dan conversieprijs | Zal niet converteren; behoudt de obligatie en ontvangt aflossing en rente. | Geen verwatering door conversie, maar bedrijfswaarde mogelijk gedaald. |
Stel, een bedrijf heeft 1.000.000 uitstaande aandelen. Een obligatiehouder bezit converteerbare obligaties die omgezet kunnen worden in 100.000 nieuwe aandelen. Vóór conversie bezitten bestaande aandeelhouders 100% van het bedrijf. Na conversie zal het totale aantal aandelen 1.100.000 bedragen. Het eigendomsbelang van de oorspronkelijke aandeelhouders daalt dan van 100% naar (1.000.000 / 1.100.000) 100% = ongeveer 90,91%. Dit illustreert de verwatering van het eigendomsbelang.
De specifieke voorwaarden voor de omzetting van converteerbare obligaties, zoals de conversieratio, de conversieperiode en eventuele aanpassingsclausules, worden gedetailleerd vastgelegd in de obligatievoorwaarden en het prospectus. Deze documenten vormen de basis voor het recht tot conversie en zijn bindend voor zowel de uitgevende onderneming als de obligatiehouders. Hoewel er geen specifieke Nederlandse wetgeving is die de conversie zelf reguleert, vallen de uitgifte en handel in dergelijke financiële instrumenten onder het algemene toezicht van de Autoriteit Financiële Markten (AFM) in Nederland. Meer informatie over de kenmerken van converteerbare obligaties vindt u op onze pagina over converteerbare obligaties.