Wat is de vrijstelling voor groen beleggen in 2026?
Wat is de vrijstelling voor groen beleggen in 2026?
De vrijstelling voor groen beleggen in box 3 is in 2026 nog steeds van toepassing, hoewel het specifieke bedrag voor dit jaar niet expliciet in de beschikbare feiten wordt genoemd. De regeling voor groene beleggingen wordt per 1 januari 2027 volledig afgeschaft, wat 2026 tot het laatste jaar maakt waarin deze fiscale vrijstelling geldt.
Deze vrijstelling bood beleggers de mogelijkheid om een deel van hun vermogen dat is geïnvesteerd in erkende groene projecten, zoals duurzame energie of milieuvriendelijke landbouw, vrij te stellen van vermogensbelasting in box 3. Het doel van de regeling was het stimuleren van investeringen in duurzame initiatieven. Sinds de invoering heeft de vrijstelling verschillende aanpassingen gekend, waarbij de bedragen in de loop der jaren zijn gewijzigd.
De hoogte van de vrijstelling voor groen beleggen is de afgelopen jaren als volgt ontwikkeld:
- 2022: De vrijstelling bedroeg maximaal € 61.215 per persoon.
- 2023: De vrijstelling werd verhoogd tot maximaal € 65.072 per persoon.
- 2024: De fiscale vrijstelling voor groen sparen en beleggen in box 3 was maximaal € 71.251 per persoon. Voor fiscale partners gold een dubbele vrijstelling van € 142.502.
- 2025: De vrijstelling werd aanzienlijk verlaagd naar maximaal € 26.312 per persoon. Voor fiscale partners was dit € 52.624. Deze verlaging, die inging per 1 januari 2025, markeerde een versobering van de regeling.
- 2026: De vrijstelling is nog van kracht, maar het exacte bedrag voor dit jaar is niet specifiek vastgesteld in de beschikbare feiten. Gezien de aanstaande afschaffing en de verlaging in 2025, is het aannemelijk dat de vrijstelling niet hoger is dan het bedrag van 2025.
- 2027: Vanaf 1 januari 2027 wordt de volledige belastingvrijstelling en heffingskorting in box 3 voor groene beleggingen afgeschaft.
De afschaffing van de vrijstelling per 2027 is vastgelegd in het Belastingplan 2025. Dit betekent dat groene beleggingen vanaf dat moment op dezelfde manier worden belast als reguliere beleggingen in box 3. Het is daarom van belang voor beleggers om rekening te houden met deze wijziging in hun financiële planning.